HAKKIMIZDA

Hakkımızda

Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programı, Dünyada yaklaşık 42 ülkede uzun yıllardır uygulanan bir sistemdir. Son yıllarda Türkiye' deki lise öğrencilerinden gelen başvuruların artış göstermesiyle dikkat çeken programda, lisenin bir yılını farklı bir ülkede okuyan öğrenciler, hem Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlamakta hem de programdan büyük kazançlar elde ederek Türkiye’ye dönmektedirler. Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programının amacı, anadil seviyesinde yabancı dil konuşan ve kendi ayakları üzerinde bir yıl yaşayabilmiş, özgüven sahibi dünya vatandaşları yetiştirmektir.

Program sayesinde eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine katacakları artıların farkında olan öğrenciler, lise öğrenimlerinin beraberinde yurtdışında üniversite okuma projesinide planlamaya başlayacaktır. Özellikle 9.sınıf öğrencileri 10.sınıfta, üniversiteye gitmek istedikleri ülkelerde lisenin bir yılını geçirmek istemektedirler. 7 Eylül 2013 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 28.madde ile değişim programına katıldıkları yıl hakları garanti altına alınan öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde yurtdışından aldıkları karneleri ile İl Milli Eğitim Denklik Şubelerinden denkliklerini kolaylıkla alabilmektedirler. 11.sınıfta Türkiye'ye dönen öğrenciler yıl kaybı olmadan eğitimlerine devam edebilmektedirler. 11. ve 12. sınıfta Türkiye' de üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler aynı zamanda yurtdışı üniversite kabul ve burs başvurularını oluşturmaktadırlar. WCEP Türkiye olarak bu noktada öğrencilerimize önerimiz, yurtdışında üniversite programlarına katılmayacakmış gibi Türkiye' de üniversite sınavına hazırlanmaları aynı zamanda yurtdışı üniversite programlarına katılacak ciddiyetle dosyalarını hazırlamalarıdır.

Yurtdışı üniversite kabul memurlarının yabancı öğrenci dosyalarında aradığı temel kriterlerin akademik başarıyla beraber farklılıklar olduğunu düşünürsek, Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programında geçirilen bir senenin, öğrencilerin dosyalarının farklılaşmasında büyük etki ettiği ve kabullerini kolaylaştırdığı görülmektedir. İstediği üniversitede eğitime başlayan öğrencilerimizin zaten tecrübeli olduğu için kültürel uyum sorunu yaşamadığına ve bunun akademik-sosyal hayatlarına olumlu yansıdığına şahitlik etmekteyiz. WCEP Türkiye olarak temel amacımız, öğrencilerimizin kültürlerarası becerilere sahip olan, ülkesini yurtdışında doğru temsil eden ve ayakları üzerinde daha sağlam basan bireyler olarak yetişmesine katkı sağlamaktır.Dünya vatandaşlığı programı ile sınıfınız dünya olsun!

Sevgi ve Saygılarımla,

WCEP Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programı
Türkiye Genel Müdürü
Volkan CERRAHOĞLU

volkan@wcepturkey.org
www.facebook.com/CerrahogluVolkan