TÜRK LİSE ÖĞRENCİSİNİN B PLANI

14

Temmuz

Uzun yıllardır dünyada yaklaşık 42 ülke arasında uygulanan lise öğrenci değişim programlarına son yıllarda Türkiye’den başvurular ciddi bir şekilde artış göstermektedir. Lisenin bir yılını farklı bir ülkede okuyan öğrenciler hem Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlamakta hem de programdan büyük kazançlar elde ederek Türkiye’ye dönmektedirler. Anadil seviyesinde yabancı dil konuşan, kendi ayakları üzerinde bir yıl yaşayabilmiş, özgüven sahibi dünya vatandaşları yetişmektedir.

Son yıllarda ülkemizde lise öğrencilerinin tüm bu faydaların yanında Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programlarına bakış açıları değişmektedir. Programdan kazanacaklarının farkında olan lise öğrencileri aynı zamanda yurtdışında üniversite ayağını da program ile beraber planlamaktadır. Özellikle 9.sınıf öğrencileri 10.sınıfta, üniversiteye gitmek istedikleri ülkelerde lisenin bir yılını geçirmek istemektedirler. 7 Eylül 2013 Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği 28.madde ile değişim programına katıldıkları yıl hakları garanti altına alınan öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde yurtdışından aldıkları karneleri ile İl Milli Eğitim Denklik Şubelerinden denkliklerini rahat bir şekilde alabilmektedirler.

11. sınıfta Türkiye’ye dönen öğrencilerimiz yıl kaybı olmadan eğitimlerine devam edebilmektedirler. 11.ve 12.sınıfta Türkiye’de üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimiz aynı zamanda yurtdışı üniversite kabul ve burs başvurularını oluşturmaktadırlar. Kurum olarak bu noktada çocuklarımıza önerimiz hiç yurtdışında üniversite okumayacaklarmış gibi Türkiye’de üniversite sınavına hazırlanmaları aynı zamanda Türkiye’de üniversite okumayacaklarmış gibi yurtdışı üniversite başvuru dosyalarını ciddiyetle hazırlamalarıdır.
Yurtdışı üniversite kabul memurlarının yabancı öğrenci dosyalarında aradığı temel kriterin akademik başarı yanında farklılıklar olduğunu düşünürsek, Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programında geçirilen bir senenin, çocukların dosyalarına büyük etki ettiği ve kabullerini kolaylaştırdığı görülmektedir. İstediği üniversitede eğitime başlayan öğrencilerimizin zaten tecrübeli olduğu için kültürel uyum sorunu yaşamadığına ve bunun akademik-sosyal hayatlarına olumlu yansıdığına şahitlik etmekteyiz. Kurum olarak temel amacımız, ülkesinin tanıtımına katkıda bulunan, sadece iyi para kazanan değil aynı zamanda kendine ve dünyaya saygılı, ayakları yere basan başarılı dünya vatandaşları yetiştirmeye katkı sağlamaktır.

Bu vesile ile 2017-2018 eğitim-öğretim yılının tüm öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için verimli geçmesini temenni ederim.

Saygılarımla,

WCEP Uluslararası Lise Öğrenci Değişim Programı
Türkiye Genel Müdürü
Volkan CERRAHOĞLU





< GERİ